Historia hologramów nie jest najdłuższa, ponieważ liczy jedynie kilka dekad. Pomimo że ich teoretyczne podstawy wymyślono przed ponad stu laty, to dopiero wynalezienie laserów o dużej precyzji umożliwiło stworzenie pierwszych holograficznych obrazów. Dzisiaj z mieniącymi się kolorami tęczy naklejkami ma się do czynienia każdego dnia, ponieważ chociażby się one znajdują na wszystkich banknotach, którymi się płaci w sklepie, ale też i na wielu najróżniejszych rzeczach.
Aktualnie hologramy w głównym stopniu są wykorzystywane do zabezpieczeń różnych dokumentów, środków płatniczych czy jakiś cenniejszych przedmiotów. Wynika to z tego, że w odróżnieniu od zwykłego druku są one bardzo trudne do podrobienia. Do ich wytwarzania są bowiem wykorzystywane specjalistyczne maszyny, a poza tym zamówienia weryfikowane są ze względu na to, czy ktoś nie zamierza ich wykorzystać do niezgodnych z prawem celów.
Na takim hologramie można zawrzeć rozmaite informacje, począwszy od rysunków czy napisów, a skończywszy na obiektach 3D oraz kodach QR. Jeżeli druki zabezpieczone posiadają mają jeszcze wyższą ochronę, to da się na nich umieścić jakieś ukryte znaki albo teksty o miniaturowej wysokości, możliwe do zobaczenia wyłącznie przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Jeżeli ktoś chce, to użyć może zalet holografii także do poprawienia estetyki i wyglądu swoich wyrobów. Świetnie nadawać się do tego celu będą folie holograficzne, które pod wpływem padających promieni świetlnych mienią się przepięknymi barwami.
+Tekst Sponsorowany+