Inwestowanie w fundusze ETF może być dobrym sposobem na dywersyfikację portfela
Na czym polega inwestowanie w fundusze ETF?
W dwudziestym pierwszym wieku inwestowanie jest ułatwione dzięki nowoczesnej technologii, a sam rynek finansowy to już nie tylko akcje czy obligacje; wśród popularnych rozwiązań znajdują się np. fundusze ETF. Na czym polega inwestowanie w ETF-y?
Fundusze ETF – co to jest?
Fundusze ETF to instrumenty inwestycyjne, które są agregatem skupiającym np.: akcje (a nawet całe indeksy giełdowe), surowce itp. Same w sobie fundusze ETF nie kreują wartości, a ich notowania odzwierciedlają zachowanie poszczególnych obiektów bazowych, w tym np. indeksów. Takie rozwiązanie sprawia, że można na przykład – zamiast nabywania akcji osobno dla kilkudziesięciu spółek – kupić indeks, którego wartość odwzorowuje kondycję całego rynku.
Inwestowanie w fundusze ETF może być postrzegane jako bardziej efektywne z punktu widzenia kosztów transakcyjnych. Taki stan rzeczy wynika stąd, że zamiast ponosić prowizje od transakcji zakupu i sprzedaży dziesiątek różnych instrumentów finansowych, inwestor obraca wyłącznie jednym (lub kilkoma) funduszami ETF obejmujące np. całe indeksy giełdowe.
Wydaje się również, że inwestowanie w fundusze ETF może być traktowanie jako sposób na zapewnienie portfelowi odporności na zawirowania rynkowe oraz dywersyfikację. Przykładowo, zakup akcji jednej spółki za większość posiadanego kapitału może przynieść bolesne straty, jeśli ta opublikuje np. pesymistyczne prognozy finansowe. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku ETF – jeśli jednak spółka z indeksu, na którym ten instrument jest oparty, zniżkuje, również wywrze to negatywny wpływ na indeks, ale oddziaływanie na kurs ETF będzie znacznie słabsze.
Inwestowanie w fundusze ETF a ryzyko
Podobnie jak w przypadku pozostałych instrumentów finansowych, inwestowanie w fundusze ETF również wiąże się z ryzykiem – rozwiązanie to nie jest niestety żadnym wyjątkiem, a zagrożenie utraty części lub całości kapitału jest nieodłącznym elementem działalności na rynku finansowym. Jak już wiesz, wpływ na notowania ETF ma kurs obiektu bazowego. Może się zatem zdarzyć np. tak, że złe odczyty dotyczące przyrostu PKB spowodują spadek całego indeksu giełdowego, a co za tym idzie – także spadek notowań opierającego się na nich ETF.
Podsumowanie
Podsumowując, inwestowanie kapitału w fundusze ETF to w ostatnich latach dość popularny sposób na alokowanie pieniędzy. Do korzyści zalicza się m.in. możliwość dywersyfikacji portfela, redukcję kosztów z tytułu prowizji i opłat, a także oszczędność czasu.
Z drugiej jednak strony trzeba mieć na uwadze ryzyko związane z inwestowaniem w ETF. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych instrumentów, ryzyko to może wynikać z wahań rynkowych (np. groźby recesji gospodarczej), zmian w polityce rządowej czy turbulencji w sektorze, na którym opiera się dany fundusz ETF. Łatwo możemy wyobrazić sobie, co stanie się z funduszem ETF opartym o kurs ropy naftowej, jeśli OPEC zacieśni swoją politykę w sprawie wydobycia.
Wykorzystaj faktoring online od Monevia.pl, aby szybko zdobyć gotówkę na regulowanie zobowiązań lub inne potrzeby. To wygodne rozwiązanie dla firm, które borykają się z opóźnieniami płatności. Zobacz więcej na https://www.monevia.pl/faktoring.
+Reklama+